V šlágri Trenčín vyhral v Ružomberku, Slovan je polovičný majster

30.11.2013 Celý región

Ružomberok 30. novembra (TASR) - Od začiatku sa na ťažkom teréne lepšie pohybovali domáci futbalisti. Tí s v prvom polčase vytvorili viac šancí a boli aj nebezpečnejší. V 13. minúte Ďubekov pas za obranu hostí našiel nabiehajúceho Tawambu, ale ružomberský legionár sa vo finálnej fáze nepresadil cez Rundiča. O tri minúty na to zase Tawamba podobným spôsobom poslal do "gólovky" Lačného, ten pravačkou trafil len brvno. V 19. minúte Liptáci odmietli ďalšiu obrovskú príležitosť na otvorenie skóre. Všetko na ľavej strane vymyslel Lačný, jemne posadil loptu na hlavu Ďubekovi, ale Volešák reflexívne zasiahol. Po pol hodine hry zase Tawamba z hranice päťky "rybičkou" minul trenčiansky "obdĺžnik", vzápätí gólman AS nad brvno vytlačil Bartošov technický pokus spoza "veľkého vápna". V 35. minúte sa o prvé nebezpečie pred domácou svätyňou postaral Mišák, ktorý sa pokúsil prelobovať vybiehajúceho Penksu, do bezpečia loptu dostal Maslo. O chvíľu na druhej strane v sľubnej pozícii nesadla strela Ďubekovi. V 39. minúte sa za hlavu chytal Malec, keď zblízka netrafil odkrytý ľavý kút domácej svätyne. Hostia až v závere prvej časti výraznejšie vystrčili ofenzívne rohy.

V úvode druhého polčasu sa najprv Lačný sám rútil na bránku AS, v rozhodujúcej chvíli si príliš loptu posunul, navyše zozadu ho sotil Kleščík, Smolák však penaltu nezapískal. Hneď na to Penksa neudržal v rukaviciach nepríjemnú Van Kesselovu strelu a Mondek dokopol loptu do prázdnej bránky – 0:1. V 60. minúte Zošák vysunul Tawambu, ten sa vďaka fyzickým prednostiam presadil cez obranu súpera a zoči–voči Volešákovi rutinne vyrovnal. V 67. minúte nedokázali Ružomberčania zastaviť od polovice ihriska prenikajúceho Van Kessela, ale koncovka Holanďanovi nevyšla. V 73. minúte Rundič na hranici šestnástky fauloval prenikajúceho Bartoša a po následnom Ďubekovom priamom kope zazvonila tyčka. V 84. minúte po prečíslení domácej obrany Malec ranou od brvna otočil stav na 1:2. Potom sa už na výsledku nič nezmenilo.

MFK Ružomberok – AS Trenčín 1:2 (0:0)

Góly: 60. Tawamba - 51. Mondek, 84. Malec. Rozhodoval: Smolák, ŽK: Lačný, Adamovič, Rundič - Baez, 1906 divákov
Zostavy a striedania:
Ružomberok: Penksa – P. Maslo, P. Greššák, Adamovič, Zreľák – R. Bartoš, Martin Nagy – Ďubek (78. L. Lupták), Tawamba, Zošák – Lačný
Trenčín: Volešák – Čögley, Kleščík, Rundič, Holúbek – Baez (79. Bariš) – Hajradinovič (63. Bero), Mišák (87. G. Bezák), Mondek – Van Kessel, Malec

Jozef Vukušič, tréner Ružomberka: "Obe mužstvá ukázali veľmi dobrý výkon, my sme hrali na hranici svojich možností, momentálne takýto je náš potenciál. Problém bol v premieňaní šancí, v prvých dvadsiatich piatich minútach sme mali tri tutovky. Tie sa nám nepodarilo využiť, no aj tak stále bolo 0:0. Pred prvým gólom bola čistá jedenástka na Lačného a z protiútoku padol gól. Napriek tomu sme sa dostali do hry, dali sme na 1:1, mali sme tlak, no ale už aj súper sa dostával do dobrých príležitostí. Druhý inkasovaný gól už rozhodol o výsledku."

Ivan Vrabec, tréner Trenčína: "Na veľmi ťažkom teréne sa odohral veľmi dobrý zápas, z našej i súperovej strany. Mali sme dobrý vstup do stretnutia, kontrolovali sme priebeh. Potom takými nevynútenými chybami sme dali Ružomberku šancu, ten mal dve veľké príležitosti, ktoré nevyužil. V druhom polčase moje mužstvo dalo gól, malo to vo svojich rukách. Potom Tawamba potvrdil, že je veľmi silný v šestnástke. V závere sme dali gól na 2:1. Obe mužstvá išli za víťazstvom."

XXX

MFK Košice - Spartak Myjava 2:1

V košickom Čermeli si prvú šancu vypracovali domáci, keď brankár hostí poslal loptu priamo na hlavu Dudu, ale ten mieril iba nad brvno. Obidve družstvá predovšetkým pozorne bránili a pokúšali sa o rýchle protiútoky. V 22. minúte našiel Šinglár na pravej strane voľného Nováka a ten krížnou strelou otvoril skóre duelu - 1:0. Hostia o tri minúty neskôr kontrovali strelou Pekára takmer z dvadsiatich metrov, ale Tofiloski s ňou nemal veľa práce. Košičania boli blízko ku gólu v 32. minúte, keď Novák z priameho kopu poriadne natiahol Solničku v bráne hostí. Na opačnej strane sa dostal do dobrej šance Daniel, po peknom centri však z prvej pálil iba nad.

Na začiatku druhého dejstva hostia zvýšili aktivitu smerom dopredu a v 50. minúte Kukoľ strelou po zemi iba tesne minul pravú žrď Tofiloského brány. O päť minút neskôr však zahrmelo na opačnej strane, Novák poslal z rohového kopu loptu na hlavu Kavku a ten sa nepomýlil - 2:0. Myjava odpovedala v 69. minúte po štandardnej situácii, keď sa dostal k zakončeniu z bezprostrednej blízkosti Siva a znížil na 1:2 z pohľadu hostí. V 75. minúte sa dostal do úniku Novák, jeho tvrdú strelu z ľavej strany však Solnička kryl. O dve minúty napriahol spoza šestnástky Haskič, myjavský gólman znova podržal svoj tím. V závere sa už stav nezmenil a Košičania si pripísali na svoje
konto tri body.

MFK Košice - Spartak Myjava 2:1 (1:0)
Góly: 22. Novák, 55. Kavka - 69. Siva. Rozhodoval: Ihring, ŽK: Šinglár, Hovančík - Lukšík, Šulek, Siva, 1720 divákov.

zostavy a striedania:
MFK Košice: Tofiloski - Korijkov, Kavka, Sekulič, Djordevič (78. Kubík) - Šinglár, Hovančík - Novák, Duda (89. Skvašík), Bukata - O. Diaby (73. Haskič)
Spartak Myjava: Solnička - Siva, Marček, Častulín, Lukšík - Kukoľ (74. Kuračka), Šulek, Bruško, Daniel (83. Pelegríni) - Pekár, Urgela (64. Ferenčík)

Radoslav Látal, tréner MFK Košice: "Víťazstvo si vážim a veľmi cením, pretože sme hrali proti kvalitnému súperovi. Hrali sme bez piatich hráčov základnej zostavy. Za stavu 2:0 sme súperovi nechali zbytočne veľa priestoru, ktorý to aj využil. Teší ma, že sme vyhrali po zlom zápase v Trenčíne."
Ladislav Hudec, tréner Myjavy: "Chceli sme dnes bodovať. Košice začali lepšie a rozdielovým hráčom bol Novák. Aj za nepriaznivého stavu sme sa snažili hrať. Odohrali sme aj horšie zápasy a bodovali sme, dnes to nevyšlo."

XXX

Dukla B. Bystrica - Spartak Trnava 0:0

Viac ako hráči na ihrisku sa v zápase tabuľkových susedov o väčší vzruch postarali diváci. Už len príchod trnavských fanúšikov na štadión, ktorý sprevádzali aj delobuchy, dokonca jeden padol aj na cestu plnú áut, bol dramatický. V hľadisku však zhruba 300 fanúšikov príkladne povzbudzovalo a úplne zatienilo menšiu skupinku domácich priaznivcov. V prvom polčase sa veľa šancí nezrodilo, možno aj ťažký terén, alebo sychravosť počasia spôsobili, že hráči sa pohybovali úsporne a rýchlych akcií bolo pramálo. Cenil sa každý jeden pokus na bránku. Domácim chýbali Peňaška, Turňa i Teixeira a v ich údernosti sa táto absencia dosť prejavila. V 4. min Jurčo zdiaľky len slabo vyskúšal Strapáka v bránke a aj keď domáci nemali zlý pohyb a pôsobili živšie, ich snaha končila zväčša pred šestnástkou. Trnavčania taktiež v ničom nevynikali, vypracovali si však dve šance, ktoré sa mohli skončiť aj gólom. V 24. min sa Procházka pekne uvoľnil, prihral Nworahovi a po jeho strele lopta skončila vysoko nad brvnom. V 37. min pohrozil asi z 25 metrov z priameho kopu Banovič, jeho pokus skončil tesne pri ľavej žrdi a Boroš v bránke si mohol s úľavou vydýchnuť. Útočný potenciál hostí vystihla už len Procházkova pohotová strela vedľa v 33. min po tom, čo loptu vyboxoval Boroš, naplno však zaberali obe obrany, ktoré spoľahlivo zakročili pri každom náznaku.

Po zmene strán spálil v 50. min Hodek prvú veľkú šancu a nechal pri nej vyniknúť brankára Boroša, ktorý loptu vytisol nad brvno. Pritvrdili aj trnavskí fanúšikovia, delobuchmi i ďalšou pyrotechnikou, eštž počasie opar nad Štiavničkami rýchlo vyčistilo. V 64. min Považancov roh mieril do bránky, aj Chrienova slabšia strela, domáci sa trochu prebrali a vytvorili si konečne aj niekoľkominútový tlak. Po ďalších hluchých minútach hosťujúci Vlasko, ktorý v tejto sezóne už Duklu dvoma gólmi doma 'pochoval', trafil s falšom opačným akoby sa žiadalo v 76. min prudko vedľa, Trnavčania pridali, otvorili obranu a v 82. min po brejku Jurča a jeho nepresnej strele takmer na to doplatili. V záverečných minútach už ani jedno mužstvo bránku netrafilo a zápas sa skončil so spravodlivou remízou.

Rozhodca Valášek, ŽK: Považanec, Chrien - Mikovič, Janečka, Kuzma, 2080 divákov.
Dukla B. Bystrica: Boroš - Vajda, Nosko, Savič - Ľupták, Brašeň, Chrien, Považanec, Slančík (82. De Vito) - Marcin (63. Šovčík), Jurčo
Spartak Trnava: Strapák - Sabo, Banovič, Janečka, Ciprys - Kuzma - Schranz (68. Vlasko), Hodek, Procházka, Nworah (90+. Poznar) - Mikovič (55. Chovanec)

Norbert Hrnčár, tréner B. Bystrice: "Prvé, čo urobím, tak pánovi Jarábkovi odovzdám telefónny zoznam hráčov Dukly Banská Bystrica, on už vie prečo a načo... Zápas hráči odmakali, ťažko sa rodili šance, chceli sme vyhrať, ale aj súper k tomu dosť prispel, aby zápas skončil bezgólovo. Ja som hráčom už pred zápasom povedal, že boli skvelí a fantanstickí počas celej jesene, a to platí aj po tomto zápase."

Juraj Jarábek, tréner Trnavy: "Bol to ťažký zápas, nebolo jednoduché sa pohybovať na takom teréne, takže aj futbal vyzeral taký, aký bol. Skončilo to nepopulárnym bezgólovým stavom, aj keď nejaké pološance si mužstvá vytvorili. Domáci hrozili po štandardných situáciách, nakoniec je výsledok asi spravodlivý."

XXX

ViOn Zlaté Moravce - Slovan Bratislava 0:2 (0:0)

Úvodné dejstvo veľa futbalovej krásy neprinieslo. Domáci v silne oklieštenej zostave pozorne bránili a čakali na brejkové situácie. Prvý strelecký pokus prišiel v 19. minúte, Milinkovič však z rohu malého vápna pozorného Kuciaka neprekvapil. V 27. minúte Vittek perfektne vysunul Žofčáka, ktorého v čistej šanci vychytal domáci gólman. Po polhodine hry sa Vittek odpútal od Majerníka a jeho strela z hranice šestnástky skončila na pravej žrdi. Prvý strelecký pokus ViOn-u priniesla 37. minúta, keď Orávik z asi 18 m mieril tesne nad. V závere prvého polčasu skúšal šťastie na jednej strane Milinkovič, na druhej Szabó ale bez úspechu. V nadstavenom čase prvého polčasu sa v dobrej príležitosti ocitol Mazan, ale Putnocký jeho strelecký pokus na dvakrát zneškodnil.

Po zmene strán belasí zvýšili aktivitu, z čoho pramenili aj gólové príležitosti. V 47. minúte Milinkovič posunul loptu Žofčákovi, ten však tesne minul domácu bránu. Do vedenia išli hostia o minútu neskôr, keď zmätky v malom vápne domácich využil nekrytý Niňaj, ktorý zblízka poľahky skóroval. V 50. minúte sa v sľubnej šanci ocitol Mészáros, jeho strele však chýbali centimetre. V 56. minúte pohrozili domáci. Na Cándrakov center si nabehol Pribula, ale jeho prudká hlavička tesne minula cieľ. V 60. Pribula rozohral štandardnú situáciu, k lopte sa dostal Orávik a jeho tvrdá strela skončila na bočnej sieti brány hostí. O dve minúty Pribula "nabil" Orávikovi, Putnocký jeho pokus zneškodnil. V týchto momentoch sa hra prelievala z jednej strany na druhú. V 74. minúte agilný Orávik prešiel okolo Bagayoka, ale s jeho prudkou strelou si pozorný Putnocký poradil. Následne Milinkovič z uhla prestrelil Kuciakovu bránu. V 88. minúte Žofčák poslal loptu do päťky a nekrytý Halenár z troch krokov prekonal bezmocného Kuciaka. Hostia potvrdili úlohu favorita a zo Zlatých Moraviec si odviezli tri body.

Góly: 48. Niňaj, 88. Halenár. Rozhodoval: R. Weiss, ŽK: Gorosito (Slovan). 1610 divákov.
ViOn Zlaté Moravce: Kuciak - Candrák, Majerník, Farkaš, Chren - Pintér - Orávik, Pribula (79. Mihálik), Bolinha, Mazan - Szabó
Slovan Bratislava: Putnocký - Bagayoko, Gorosito, Niňaj, Vrablec - Kladrubský - Meszáros (61. Peltier), Halenár (89. Jakúbek), Žofčák, Milinkovič (81. Kolčák) - Vittek

Branislav Mráz, tréner ViOn-U: "Gratulujem súperovi k víťazstvu. Dnes sme mali problémy vyskladať zostavu. Škoda prvého gólu, po ňom sme sa snažili o vyrovnanie. Je nám ľúto, že to nevyšlo. Chlapci však ukázali charakter a bojovnosť."
Jozef Valovič, tréner Slovana: "Chceli sme jesennú časť zakončiť víťazstvom. Chlapci mali v podvedomí, že ViOn s nami 55 mesiacov doma neprehral. V prvom polčase sme mali dve-tri šance, ktoré sme nevyužili. Po zmene strán sme dali rýchly gól. Zvíťazili sme, aj keď nás domáci v druhom polčase dosť trápili. Som rád, že sme získali jesenný titul a musím poďakovať kľúčovým hráčom, ktorí potiahli aj tých mladých."